کد خبر : 25033
تاریخ انتشار : جمعه ۷ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۵
دسته‌بندی نشده
-

اختصاصی/ مجلس متفاوت، مجلس متوازن….؟!

اختصاصی/ مجلس متفاوت، مجلس متوازن….؟!

گیلان تایمز: در ماه های پایانی سال گذشته و ابتدایی سال جاری انتخابات دو قسمتی مجلس دهم انجام شد. که دارای ترکیبی ناهمگون و متفاوت بود به گونه ای که هر جریانی سعی دارد آن را مال خویش کند، باید گفت ناهمگونی بسیار آن و نبود قائده بازی، رعایت لیست و عدم فهم حزبیک سبب

گیلان تایمز:

صندلی ریاست مجلس

در ماه های پایانی سال گذشته و ابتدایی سال جاری انتخابات دو قسمتی مجلس دهم انجام شد. که دارای ترکیبی ناهمگون و متفاوت بود به گونه ای که هر جریانی سعی دارد آن را مال خویش کند، باید گفت ناهمگونی بسیار آن و نبود قائده بازی، رعایت لیست و عدم فهم حزبیک سبب شده که یک اسم در لیست های مختلف و حتی متخاصم با هم سر در آورد که البته یک آش و هزار آشپزه بودن فضای جریان های سیاسی کشور مزید برعلت آن است. زمانی که مردان سیاسی، سیاست ندانسته دم از اصول انتخاباتی زده و در نطق های هیجانی خود تلاش دارند خود را شخص اول سپهر سیاسی نشان دهند و هر کس ساز خود را به هرجهتی که باد می وزد کوک می کند نباید انتظار داشت که در چنین فضایی قواعد منظم بین احزاب و اعضای آن رعایت شود. و اینگونه می شود که در این انتخابات که پررنگ تر از دوره های قبلی شاهدآن بودیم، شخصی با اینکه بدون توجه به سابقه جریانی اش خود را مستقل معرفی می کرد اما همزمان اسمش در دو لیست متفاوت دیده می شد و دیگری که چند باره در نطق ها و صحبت هایش خود را اهل لیست معرفی می کند که حتی یک بار هم اسمش در هیچ لیستی نمی آید.
مجلسی این چنین با ترکیبی متفاوت دراین دوره داشتیم اما اگر این آشفتگی تکراری را نادیده بگیریم و به اظهارات نامزدهای انتخابات توجهی نکنیم می توان دریافت که کدام جریان عملکرد بهتری دراین دوره داشته است طبق تحلیل رایج روز باید هر کدام ازحوزه های متعدد انتخاباتی در کشور را متفاوت مورد بررسی قرار داد.
باید پذیرفت در کلان شهر ها و شهر هایی با جمعیت زیاد، نمایندگانی توانستند پیروز ماراتن انتخابات باشند که یا در لیست امید جایشان بود و یا خود را درون آن جا کرده بودند که چرایی این مسئله نیز تحلیلی مجزا می خواهد. و اما در سایر شهرها و مراکز استان ها ائتلاف اکثریت توانست بیشترین نماینده را راهی خانه ملت کند. آنگونه که به آرایش مجلس استارت نزده دهم می نگریم، حتی با آمار هایی که از وابستگی نمایندگان راه یافته، به احزاب مطلوب خود ارائه می شود باز نمی توان قاطع و صریح گفت که این مجلس را کدام جریان و گروه به تسخیر خود در آورده است. نه اصلاح طلبان که با حرکتی همیشگی و کلیشه ای سعی دارد خود را گل سرسبد هر انتخاباتی جلوه دهند تا وزنه اصلاح طلب و سهم خواهی را افزایش دهد که نفرات زیاد را دشت کرده است و نه اصولگرایانی محافظه کار که هم مسلکان خود را با رویکردی مستقل در مجلس آتی می بینند، آنچه که روی کاغذ می شود دید کفه کرسی های مجلس به سمت هیچ کدام از جریانات مذبور سنگینی نمی کند حتی اعتدالیون تازه کارهم نمی توانند این مجلس را ازآن خود بدانند، چرا که برخلاف لیست که بازارش دراین دوره داغ بود افرادی با ادعای مستقلی زیاد دیده می شود و هرکس برای اینکه نظر هر دو جناح را جلب کرده و نیم نگاهی به دوره بعد داشته باشند بر تبل استقلال می کوبند تا مبادا میزان درصد آرایشان کم شود.
با این حال باید گفت که چه درانتخابات مجلس خبرگان همیشه بی هیاهو البته جدای از این دوره؛ و چه درمجلس شورای اسلامی؛ اعضای لیست ائتلاف اکثریت از تعداد بیشتری برخوردار هستند هم نفراتی که خود ائتلاف در لیست گنجانده بود و هم کسانی که مشخص بود اصولگرایند اما دم از مستقلی می زدند، چرا که لیست امید جز در تهران و برخی از شهرها آنچنان اقبال مردم را به همراه نداشت که این ناکامی هم به تمرکز پیروزی در پایتخت بر می گردد، با این حال در هر دو جریان و به علاوه اعتدال تازه کار که نمی شود اسم جریان را روی آن گذاشت و به احتمال زیاد حرکتی تب گونه داشته باشد، افرادی وجود دارند که با مستقل خطاب کردن خود به مجلس راه یافته اند که تعداد کمی هم ندارند. این تصور، احتمال مجلسی متوازن و متفاوت را می دهد که هیچکدام از جریانات نتوانند ماهی خود را از آن صید کنند.
در نوع خود نیز می تواند متفاوت از دوره های قبلی مجلس نیز باشد، زیرا دوره های قبلی به جز مجلس اول، سوم و ششم که جولان گاه چپی ها بوده در سایر دوره ها اصولگرایان تعداد بیشتری را در مجلس جای داده بودند که این روند در این مجلس به آن صورت دیده نمی شود، همین روند مذبور سبب شده است تا برای تعیین ریاست مجلس دهم گروه ها و بیشتر رسانه های اصلاحاتی سر درگم در مشخص کردن رئیس آن باشند با اینکه نمی توانند تکاپو و عطش خود را در جلب افکار عمومی به سمت فرد دلخواه خود پنهان کنند، ناگزیر از آنکه کسی به آنها خورده نگیرد صندلی ریاست را دو قطبی عارف-لاریجانی می کنند که در این حرکت رسانه های اصولگرایی که ورودشان به گمانه زنی ریاست مجلس آنچنان هم نیست به این تفکر دامن می زنند. با این حال مجلسی که ترکیبش آنچنان مشخص نیست و تکلیفش نه چندان معین، باید انتظار هر گونه اتفاق متفاوتی را از آن داشت، تا این حد که امکان دارد کسی دیگر از آنان که رسانه ها بلدشان می کنند مثلا شخصی مانند مطهری به صندلی ریاست بنشیند ولی ریاست عارف و یا لاریجانی محتمل تر می باشد، به خصوص لاریجانی که تجربه ریاست چند دوره را داشته و از اقبال بیشتری نسبت به عارف برخوردار است، چون لیستی که عارف از آن برآمده است به تازگی بنا به دلایلی که هنوز برایمان گنگ و مبهم است ساز ناکوکی با او را کوک کرده اند. کما اینکه لاریجانی نیز با استراتژی که در پیش گرفته در این دوره بنا به دلایلی خود را متعلق به هیچ لیستی ندانست و  در آخر هم مشخص نشد که به چه سمتی رفته است، همچنین خیز قابل توجه برای کسب آرای نمایندگان جهت دفاع از عنوان ریاست خود برداشته است، با این حال نمی شود قضاوت قاطع نسبت به این مجلس داشت و صحت همه گمانه زنی ها به شروع کار مجلس موکول خواهد شد، باید دید مانند دوره نهم خلاف آنچه که نشان می دادند عمل خواهند کرد و یا مانند دوره های پیش سمت خود را مشخص می کنند البته تا آن روز فاصله زیادی باقی نمانده است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.