کد خبر : 85134
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۰
-

اختصاصی/ سوداگران مالی به دنبال نفس کش های ورزشی

اختصاصی/ سوداگران مالی به دنبال نفس کش های ورزشی

گیلان تایمز: در راستای اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و واگذاری اماکن ورزشی دولتی به بخش خصوصی و آیین نامه ماده ۸۸ اماکن ورزشی، ادارات کل ورزش و جوانان در برخی استانها اقدام به واگذاری سالن های ورزشی به بخش خصوصی، از طریق مزایده کرده است. واگذاری باشگاه ها و زمین های ورزشی در اختیار

گیلان تایمز:
در راستای اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و واگذاری اماکن ورزشی دولتی به بخش خصوصی و آیین نامه ماده ۸۸ اماکن ورزشی، ادارات کل ورزش و جوانان در برخی استانها اقدام به واگذاری سالن های ورزشی به بخش خصوصی، از طریق مزایده کرده است.
واگذاری باشگاه ها و زمین های ورزشی در اختیار هیاتها، مخالفت ها و موافقت های زیادی در پی داشته و به اعتقاد مخالفان، این موضوع نه تنها سودی به حال ورزش ندارد، بلکه مانع بزرگی برای پیشرفت ورزش کشور است.
اجرای ماده ۸۸ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، مصوب سال ۸۱ که در راستای آن باید اماکن ورزشی دولتی از طریق مزایده اجاره داده شود، محرومیت های بسیاری را برای هیات های ورزشی فراهم کرده است.
در آخرین مجوز و ابلاغ از سوی وزارتخانه در تاریخ ۲۰ مهرماه سال ۹۶، مقرر شد طبق یک اصلاحیه، تنها کسانی مجوز شرکت در مزایده را داشته باشند که دانش آموخته رشته تربیت بدنی یا از هیات های ورزشی بوده و هیات ها و یا اشخاصی که پروانه بهره برداری با سه سال سابقه در کارنامه کاری خود داشته باشند.
اما آنچه در ظاهر امر دیده شده این است که اغلب شرکت کنندگان در مزایده افراد غیرورزشی هستند که با هدف درآمدزایی در این حوزه ورود می کنند و هدفی جز کسب درآمد ندارند؛ در حالیکه واگذاری سالن های دراختیار هیاتها به بخش خصوصی طرحی است که به دنبال کسب درآمده است و حال سوال اینجاست که آیا وظیفه اداره کل ورزش و جوانان در استان های کشور، تجاری سازی است؟
آنچه آشکار است ادارات کل ورزش و جوانان باید دقت و اهمیت ویژه ای در خصوص افراد شرکت کننده در مزایده داشته باشند زیرا ممکن است کسی با مدرک ورزشی در مزایده شرکت کرده ولی عملا فرد دیگری پشت این مزایده باشد.زیرا کم نیستند افراد فرصت طلبی که در مزایده با هدف سوداگری مالی وارد این عرصه شده یا خواهند شد و به دنبال نفس کش ورزشی می گردند.
آنچه که طبق شواهد به نظر می آید این است که تعداد زیادی از این افراد هیچ شناختی از ورزش ندارند و دستهای پشت پرده در این مزایده ها مشهود است.
چند سالی است وزارت ورزش و جوانان برای اینکه بار خود را سبک کند، اماکن و سالن های ورزشی خود را طبق ماده ۸۸، به بخش خصوصی اجاره می دهد؛ غافل از اینکه با این کار، تنها متولی رسمی ورزش در کشور، ورزش کردن را برای عامه مردم گران کرده است، ناگفته نماند، بخش خصوصی هم کمتر توجه ای به نگهداری سالن دارد و تمام دغدغه اش کسب درآمد است، از همین رو فرسایش سالن های ورزشی نیز در این چند سال سرعت بیشتری به خود گرفته است.
نکته جالب تر اینجاست، دولت وقتی با این واقعیت روبرو شد که برای برگزاری رویدادهای ورزشی، نیازمند اجاره کوتاه مدت سالن های خود از بخش خصوصی است، تصمیم گرفت برخی سالن های بزرگ و مهم هر شهر را از مزایده خارج نماید و خود در اختیار بگیرد و به افراد یا هیات های ورزشی خاص بدهد.
حال با توجه به شایعات و شنیده ها در خصوص نحوه واگذاری و میزان قدرت دخالت برخی مدیران در واگذاری سالن ها به افراد خاص،سوال های متعددی، بی پاسخ مانده است.
اما اخیرا شایعات دیگری شنیده شده است که جای سوال باقی گذاشت. در فراخوان واگذاری اماکن ورزشی استان گیلان در سال جاری، ۱۵۶ مکان و سالن ورزشی در سراسر استان به مزایده گذاشته شد و طبق همان تبصره ( که بر ضعف قانونی ماده ۸۸ دلالت دارد) اماکن و سالن های مهم ورزشی استان گیلان مانند، هتل المپیک، یا سالن تختی مجموعه ورزشی عضدی، یا سالن ورزشی یادگار امام، یا سالن اجتماعات نامجو در مجموعه ورزشی یادگار امام رشت و … که جزو اماکن ورزشی پر سود استان هستند از لیست مزایده خارج شده و در دست افراد خاص شاغل در همین اداره کل و صاحب منصب قدرت، قرار گرفت.
حال سوالی که ذهن عموم را درگیر کرده و در انتظار پاسخگویی آن هستند این است که ،درآمد اماکن ورزشی سود ده که از لیست مزایده اداره کل ورزش و جوانان استان گیلان خارج شده، کجا هزینه می‌شود؟
شنیده ها حکایت از دخالت کاوه قدسی،رییس اداره ورزش و جوانان رشت و بعضی از معاونین اداره کل ورزش و جوانان استان گیلان دراین امر و واگذاری این سالن ها به افراد یا هیات هایی خاص دارد که به واسطه وصل بودن به تعدادی از نمایندگان گیلان،هوس ماهیگیری از این آب گل آلود کرده اند.

مژگان شفاعتی(سردبیر)

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.