کد خبر : 89975
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۷
-

اختصاصی//

آی کیوبالاهای پزشک؛ کاندیداهای احتمالی جامعه علوم پزشکی گیلان برای انتخابات ۹۸/ بخش اول

آی کیوبالاهای پزشک؛ کاندیداهای احتمالی جامعه علوم پزشکی گیلان برای انتخابات ۹۸/ بخش اول
.

گیلان تایمز:

ما برای شناختن آنچه که هستیم و آنچه که می خواهیم، باید نخست درباره‌ی خود قضاوت کنیم. فضیلت عدالت نه تنها ما را بر آن می‌دارد که نسبت به دیگران عادل باشیم، بلکه باید نسبت به خود نیز منصفانه قضاوت کنیم. اما این کار ساده‌ای نیست. جانب‌داری در داوری نسبت به خویشتن ( خودخواهی) معمولاً به جانب‌داری بر علیه دیگران ( تکبر) منجر می‌شود. حالا ما انتظار آن را داشته و داریم، انتظاری یکصدواندی ساله، که یک عده ای بیایند و عدالت را برای ما اجرا کنند. ما عدالتخواهانه، مجلس شورای ملی و بعدا مجلس شورای اسلامی راه انداختیم که نمایندگانی از ما بروند صدای ما را به حاکمیت برسانند و حق مان بستانند. ولی دریغ آنکه ما هرگز عدالت را در انتخاب این نمایندگان رعایت نکردیم، وقتی کسانی را بنابر تعلقات و تعصبات قومی، زبانی، نژادی و یا تقسیمات محلی و جغرافیایی و یا تمنیات صنفی و حزبی به مجلس فرستادیم و البته که ما در وهله اول با این نحوه انتخاب بخودمان ظلم کرده ایم. ما خود را یک فرد در یک جامعه بزرگ، یک جنسیت در بین انسان های دیگر، یک گروه در بین اصناف دیگر، یک لهجه یا گویش در بین زبان های دیگر می بینیم ولی هرگز خودمان را در قامت یک انسان ایرانی با رویای ایرانی تصور نمی کنیم.

آی کیو بالای پزشک دارند می آیند که حق ما را بگیرند!!!! تعجب نکنید. مسعود اسلامی این توصیف را درصحن علنی شورای شهر (یازده شهریور ماه ۱۳۹۶) بیان کرد. او که خود پزشک عمومی و نامزد تصدی سمت شهردار رشت بود این جمله را گفت، در اظهاراتی عجیب چنین درباره خود و برنامه هایش صحبت کرد: “یک تیم دانشگاهی من را همراهی می کند/ پزشکان بالاترین آی کیو را دارند و بنظرم می توانند در مدیریت شهری موفق باشند.” آری! آی کیو بالای پزشک حالا سودای نمایندگی مجلس را دارند. ما با شما درباره دکتر مجید دلاور، دکترمسعود اسلامی، دکتر رضا بهشتی و دکترانوش برزیگر صحبت می کنیم. مسلما اگر بخواهیم در این لیست نام دکترحسن تامینی لیچائی را بگذاریم، کسی که دو دوره نماینده رشت بوده (دوره هشتم ونهم) و در حال حاضر هم از مشاورین ارشد دکتر ایرج حریرچی (معاون کل وزارت بهداشت) و سهامدار عمده در یک بیمارستان خصوصی در بلوار کشاورز تهران است (بیمارستان یاس سپید) و به دکتر علی نوبخت (ریاست کمیسیون بهداشت) هم بسیار نزدیک است، چندان بیراهه نرفته ایم. هر چند او دکترای آموزش و بهداشت دارد و پزشک نیست. روابط او با سازمان برنامه و بودجه از یک طرف و با کمیسیون بهداشت مجلس از طرف دیگر او را به فردی تاثیرگذار در عرصه بهداشت ودرمان (در سطوح وزارتی و تصمیم سازی) و پروژه های اقتصادی مبدل کرده است و بیراه نیست بگوییم در انتصاب ارسلان سالاری ریاست کنونی دانشگاه علوم‌ پزشکی او نقش شماره یک را داشته است. ولی ما برای حسن تامینی پرونده ای تحلیلی و جداگانه با موضوع یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی (که اسفندماه سال جاری برگزار خواهد شد) باز خواهیم‌ نمود. زیرا لیبرال های سرمایه دار اعتدالی – اصلاحاتچی حاکم بر دولت برای او سهم‌ عمده ای در چینش انتخاباتی شهرستان رشت قائل شده و احتمال اینکه او در کنار مهندس جعفرزاده و دکتر علی نوبخت از اعضای اصلی لیست دولت برای انتخابات مجلس باشد بسیار زیاد است.

وقتی صحبت از انتخابات مجلس می شود و حضور کاندیداهایی از عرصه بهداشت و درمان ما در وهله اول می بایست به نام دکترانوش برزیگر اشاره کنیم. کسی که تاکنون کوتاهترین عمر ریاست (و مدیرکلی) را بر مجموعه علوم پزشکی گیلان داشته است و بدلیل اعتراضات گسترده به نحوه مدیریتش در زمان وزارت دکترقاضی زاده هاشمی از سمت خود برکنار شد. البته انوش برزیگر در مراسم تودیع خود و معارفه دکتریوسف زاده برکناری خود را به ” کودتای زیرزمینی” تشبیه کرده و بعدا نیز طی یادداشتی علت اصلی این عدم اقبال وزارت بهداشت به خود را مقاومتش در برابر تصمیمات آن وزارت در مورد مناقصه پروژه بخش تحقیقاتی و سرطانی پروفسور سمیعی اعلام کرد. اتهامی سنگین و البته بیراه که بیشتر به فرار رو به جلو شباهت داشت. زیرا پیش از عزل برزیگر از سمت مدیرکلی دانشگاه علوم‌ پزشکی (همان‌عنوان ریاست دانشگاه) او همواره از حمایت های محمدباقرنوبخت و وزارت بهداشت برخوردار بوده و اولین رییسی در دانشگاه بود که عنوان “قائم مقام وزیر در دانشگاه علوم پزشکی” را یدک می کشید. البته با پررنگ شدن هر چه بیشتر نام انوش برزیگر در تصمیم سازی ها و سیاست گذاری های دانشگاه علوم پزشکی با روی کار آمدن ارسلان سالاری می توان پیش بینی کرد که دوره ریاست دکتر سالاری بر این دانشگاه از استاد برزیگر نیز کوتاهتر خواهد بود‌. داشتن بیش از صد مشاور که یکی از آنها خواهرزاده محمدباقر نوبخت (سیدمحمد سقایی) بوده که در فاصله چندروزه پس از انتصاب برزیگر به ریاست دانشگاه علوم پزشکی گیلان ( ۸ دی ماه سال ۹۲) در حوزه ریاست دانشگاه هماهنگی های را برعهده گرفته و در ۴ بهمن ماه همان سال به سمت مشاور ریاست دانشگاه در امور فنی منصوب می گردد، برای انوش برزیگر حاشیه های فراوانی ایجاد نمود. در این میان و البته ارتباط صمیمی با ریاست سازمان برنامه و بودجه کشور همچنان ادامه داشته و البته با استعفای او از سمت مشاور دکتر نوبخت در خرداد ماه سال جاری این همکاری ها صورت جدیدی پیدا کرد. استعفایی که می توانست طلیعه خبر حضور “استاد نمونه دانشگاه علوم پزشکی کشور” در انتخابات مجلس باشد. ولی خبر انتصاب او به ریاست مرکز قلب حشمت (بیمارستانی که برزیگر خود را موسس آن می داند) در ۱۱ مهرماه سال جاری این گمانه زنی را از سوی دیگر تحت شعاع قرار داد. البته پروفسور برزیگر در پاسخ به همه این گمانه زنی ها در اظهارنظرهای خصوصی و غیررسمی حضور خود در یازدهمین دوره انتخابات‌ مجلس شورای اسلامی را منتفی دانسته است. شایعاتی که می توان دلیل آن را نوعی تاکتیک برای جلوگیری از تخریب زود هنگام چهره او در فضای سیاسی و صنفی کشور دانست. ولی آنچه که از رویکرد این استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی گیلان قابل ردیابی بوده، آنست که او در ماه های آتی سعی خواهد کرد از خبر تکذیب نشده حضور خود در انتخابات مجلس نهایت بهره برداری های سیاسی و ارتقا مدیریتی را نموده و به تثبیت جایگاه خود بپردازد. حضور او در سمت ریاست بیمارستان حشمت خود می تواند یکی از دستاوردها برای او باشد.

دکتر مجید دلاور نه از بابت کارنامه پزشکی، صنفی و یا سیاسی بلکه از جهت هوشمندی سیاسی و استراتژیست بودن که با ویژگی جوانی اش بطور عجیبی در هم آمیخته می تواند دومین فردی باشد که موضوع بررسی و تحلیل ما در یادداشت پیش رو قرار گیرد. او پزشک عمومی است و آخرین و تنها سمت دانشگاهی که او عهده دارش بوده سرپرست مرکز بهداشت لاهیجان (در زمان ریاست دکتریوسف زاده) بوده است. او پیش از این و در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ مسئول کمیته رسانه ها و فضای مجازی آیت اله رییسی بوده و البته سالها در حلقه اول مشاورین مهندس جبارکوچکی نژاد قرار داشت. او از پزشکان جوان و خوش نام گیلانی بوده که علی رغم‌ارتباطات گسترده سیاسی که داشته و از همان ابتدای دوره دانشجویی شروع شده، ولی همواره از ایجاد رانت برای ارتقا و پیشرفت خود دوری نموده است. وی از فعالین رسانه ای استان گیلان بوده و در زمینه نقد عملکرد مسئولین استانی و دانشگاه علوم پزشکی همواره خبرساز بوده است و هم اکنون عضو شورای مرکزی انجمن پزشکان ایران می باشد. البته حضور مجید دلاور در انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی می تواند اهمیت های دیگری نیز برای ما داشته باشد. حضور او بعنوان یک چهره جوان اصولگرا می تواند سبد رای جبارکوچکی نژاد را مورد مخاطره جدی قرار دهد و بطور کلی جبار کوچکی نژاد با حضور دلاور علاوه بر ریزش آرای خود در بدنه اصولگرایی شهرستان رشت باید بطور کلی و تام از سبدرای خود در علوم پزشکی چشم پوشی نماید. سبدرایی که بطور مشخصی بین غلامعلی جعفرزاده، حسن تامینی و مجید دلاور تقسیم خواهد شد. حمایت کامل و گرم محمدرضا یگانه که از افراد خوشنام و دارای قدرت رای آوری بالا در دانشگاه علوم پزشکی بوده از مجید دلاور می تواند معادلات بسیاری به نفع او تغییر دهد‌. بخصوص آنکه یگانه علاوه بر رای پرستاران (که یکی از بزرگترین گروه های صنفی حاضر در علوم پزشکی و استان هستند) رای گروه های دیگر صنفی را در دانشکاه علوم‌ پزشکی بدلیل کارنامه خوبی مدیریتی که داشته می تواند جذب نماید. از طرفی حضور مجید دلاور در انتخابات پیش روی مجلس می تواند برای اصولگرایان استان طلیعه خوبی برای جوانگرایی باشد. اراده ای که با توجه به شخصیت جنجالی و حاشیه ساز امیرحسین علوی در شورای شهررشت به شکست انجامید‌.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.